středa 2. prosince 2015

Eva Eisler přednáška ve Scholastice

Před pár dny jsem byla na krásné přednášce Evy Eisler, která se konala ve Scholastice. Vracím se v myšlenkách k přednášce, a i když nejsem designér ani architekt, vlila mi chuť, jít si za tím, co mě baví. Na přednášce bylo hodně mladých lidí, kteří ještě možná pořádně neví, co v životě chtějí dělat, ale zrovna takové přednášky je mohou motivovat.
 přednáška ve scholastice foto from facebook - scholastika
Jedna z dalších věcí, která se mi líbí je, že paní Eva Eisler nemá ráda škatulkování nebo nálepkování, je jedno, jak se tomu říká. Také to nemám ráda, o to víc co se mi narodil Matěj. Vnímám lidi, jak hodnotí a snaží se člověka někam zařadit, přitom to není důležité. Tak to byla jen malá vsuvka.
foto from stylepark.com
foto from designeast.eu
Přednáška byla zaměřena na období od roku 2000 do teď. Mám ráda životopisy a ráda bych se dozvěděla i víc o Evě Eisler. Eva Eisler vystudovala průmyslovou školu stavební, ale nemohla studovat architekturu, protože její otec, který byl vědec, emigroval do Ameriky. Pracovala jako projektantka v známém ateliéru SIAL. V roce 1983 odjela na roční stáž s manželem Johnem a syny Markem a Martinem do New Yorku, kde nakonec zůstali. V USA po třech letech od příjezdu začala přednášet na Parsons School of Design, poté na New York University a Rhode Island School of Design. Zúčastnila se samostatných i skupinových výstav po celém světe. Získala řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří například fellowship Award. Mezi významné milníky své práce považuje dlouhodobou spolupráci s významnou galerií Helen Drutt, prezentaci své práce na škole architektury Kolumbijské univerzity, spolupráci s německou firmou MONO a vedení ateliéru K.O.V. na VŠUP.
MONO foto from stylepark.com
Nicméně Eva Eisler je v posledních letech hlavně kurátorkou a vyučuje K.O.V. na VŠUP. Jednu z výstav, kterou měla na starosti byla výstava Cartier v Jízdárně Pražského hradu, která byla pokračováním řady tematických světových výstav, která mapovala 163 let této světové šperkařské firmy. Přesně si vybavuji den, kdy jsem na výstavě byla, atmosféru a pocit z výstavy, bylo to úžasné.
Další z krásných věcí, kterou jsem viděla, byl Strom života od Preciosy na Designbloku 2014. Myslím, že celkově ten rok byl vydařený a expozice v Art Housu byla úchvatná.

Mezi další výstavy, na kterých se kurátorsky podílela Eva Eisler, byla výstava Moje Evropa, která nejdříve proběhla v Bruselu a poté v DOXu. Představovala 41 současných českých tvůrců z oblasti současného umění, architektury a designu, kteří měli za úkol vyjádřit Evropu. Dále svoji práci představila v jihočeském Domu v Českých Budějovicích pod názvem Objekty.
foto from designeast.eu
Eva Eisler je zajímavá žena, která toho dokázala v životě hodně. Zvládla překonat různé překážky, a když se jí jeden z posluchačů přednášky zeptal, jak to vše zvládla. Eva Eisler odpověděla, že měla štěstí a nebála se. Strach je do jisté míry vhodný, ale nesmí nás ochromit zkusit něco nového nebo se bát jít za svým snem.

3 komentáře: