sobota 9. ledna 2016

Vladimír Dedeček - Index of Works

Kdo nestihl vernisáž a ani výstavu Vladimír Dedeček: Práca, jako já, má ještě možnost vidět video instalaci od Petera Kudlička k této výstavě v Galerii Jaroslava Frágnera, kterou lze shlédnout do 17.1.2016. Dokument zachycuje zajímavý pohled do myšlení architekta, který je určitě přínosný pro studenty architektury. 
Budovy Vladimíra Dedečka se mi líbí obzvlášť na černobílých fotografií, kde mi připomínají stavby Le Corbusiéra a Oscara Niemeyera. Krásná je Vysoká škola Polnohospodárská v Nitře z roku 1956. Z těch staveb, i když jsou monumentální, mám pocit klidu.
Vysoká škola Polnohospodářská v Nitře - foto from architectuul.com
Vysoká škola Polnohospodářská v Nitře - foto from architectuul.com
Poslední dobou přicházím více k chuti monumentálním stavbám v staré zástavbě architektury. Dříve mě tyto stavby nebraly a myslela jsem si, že narušují harmonii původní zástavby. Ale tak se to brát nedá, v danou dobu, kdy tyto stavby vznikaly, to byl nový styl, nový pohled na hmotu a zpracován novým způsobem. Lidé na nové věci a na nové pohledy vnímání nejsou zvyklí a co neznají, je znejišťuje a mohou se toho bát. Proto podvědomě řeknou ne to sem nepatří, to není hezké. Zkuste se podívat na Slovenskou Národní Galerii od Vladimíra Dedečka s odstupem, mně se líbí. "Původní plán počítal se zbouráním budov ze 40. let, které dodnes stojí mezi galérií a hotelem Děvín. Tam měl být hlavní vstup, v kterém by se střetávala moderní stavba, administrativa a historická budova Vodných kasáren. Domy se však nezbouraly a utrpěl tím celý návrh. Dedeček se nemohl naplno vyjádřit. Pověděl jedno slovo, ale celá věta nedozněla.", jak řekl Szalay.
Slovenská Národní Galerie - foto from architectuul.com
Slovenská Národní Galerie - foto from architectuul.com
Více si o Vladimíru Dedečkovi můžete přečíst v článku od Peter Szalay a nebo na architectuul.com.

1 komentář: