úterý 27. října 2015

Designblok 15 - poslední den

Dnes máte poslední možnost si užít Designblok 15. Původně jsem zamýšlela, že budu každý den na Designbloku, ale bohužel Maty onemocněl. Měla jsem v plánu ho vzít do Průmyslového paláce, aby si užil dětský koutek od Petra Bakoše a Petra Fialy. Mohl si třeba pohrát s hudebními nástroji od Ikea. Určitě by se mu líbila autíčka od Nuxo. Naštěstí jsem mu pořídila tričko s vlkem od Hany Zárubové pro značku Totoe. A také by se určitě rád projel na odrážedle Repelo.
Petr Bakoš a Petr Fiala
Ikea
Nuxo
Repelo
Nezapomeňte si prohlédnout osvětlení. Čeští skláři jsou ve světě známí a mají co nabídnout. Pro mě jsou favoriti určitě firma Brokis s krásnými ptáky Night birds od Borise Klimka a hodně mě baví kolekce světel Lightline od Lucie Koldové. Tyhle kolekce jsem si vychutnala večer, kdy bylo zajímavé pozorovat hru světla a stínu.
Lightline - Lucie Koldová pro Brokis.
Night birds - Boris Klimek pro Brokis.

Také mám moc ráda světla a interiérové doplňky značky Dechem, jsou tak něžné a lehké.

Dechem
Zaujala mě práce studentů z Glass School z Nového Boru.
Glass School.
Jelikož už nemáte moc času, tak si určitě prohlédněte instalaci od Vitry, kde můžete být u přípravy pokrmů, je hned u hlavního vchodu do paláce. Instalace od Tonu je super, každou chvíli se vyvíjí a Vy se můžete na jejím vzhledu podílet. Krásná květinová instalace je u značky Křehký. Obě tyto instalace najdete v Superstudiu.
Vitra
Ton
Křehký
 

pátek 23. října 2015

Designblok 15 - 2. den

Ve čtvrtek jsem Desingblok 2015 navštívila přes den a některým expozicím to rozhodně pomohlo, až na ty, které prezentují světla. Tam je lépe méně světla, kdy je pak možnost vidět jak světlo pracuje s prostorem. Průmyslový palác sice Designblok svádí ke klasickému veletrhu, ale o to je to možná větší výzva pro zúčastněné. Myslím, že Průmyslový palác je pro vystavovatele těžší než loňské ročníky, kdy mohli podle svého zařídit místnost a tím dát větší možnost vyniknout své myšlence. Posuďte sami a možná si dejte větší odstup. Prohlédněte si pár věcí, které mě zaujali, více fotek na facebooku a nebo mě najdete na instagramu pod #barbora.rosalie.
Maxim Velčovský, realizace Sipral, židle Ton.
ikea
Ton
Křehký
lavmi
Laufen

Totoe Hana Zárubová

čtvrtek 22. října 2015

Designblok 15 - Opening!

Včera večer bylo zahájení 17. ročníku Designbloku 15 v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze. Zde je pár fotek na co se můžete těšit. Více textu a fotek zítra. Nejpřívětivější stánek byl včera od Perfecto design.

Dětský koutek od Petra Bakoše a Petra Fialy pro Designblok 2015.

Šperky Spektrum Dana Bezděková Jewerelly. 

 Závěsné houpací křesla Swingy od Linda Vrankova - lindavrankova.com.

Table-kit od Zuzana Bošková - zuzanaboskova.com.

 Night birds od Borise Klimka pro světla Brokis - brokis.cz.

pondělí 19. října 2015

Barvy pro Fashion&Design Festival

Fashion&Design Festival je nový koncept, který virtuálně prezentuje módu, design, tvorbu návrhářů a studií. Vše probíhá on-line a to po dobu jednoho měsíce. Každý měsíc je jiné téma, kde můžete ukázat co umíte, tak směle do toho! 
Od 10. daného měsíce do 9. následujícího měsíce probíhá prezentace výrobků, kolekcí a značek Uzávěrka je vždy k 30. předchozího měsíce. Více informací naleznete ZDE.  Tento měsíc je téma barvy a příští zase tvary.


Miluji barvy, barvami můžeme zvýraznit přednosti, ale i zakrýt nedostatky, ať se to týká módy, designu či architektury. Pokud v barvách trochu tápete, lze použít pár základních pravidel, abyste si byli více jisti.

Čím méně, tím lépe. Když chcete použít barvy v interiéru, pomůže Vám rozdělení barev na 60% - 30% a 10%.  Pravidlo je vhodné, aby se interiér nepřekombinoval barvami a mohly vyniknout i běžné věci, které člověk používá a interiér nepůsobil chaoticky. 60% použijte pro hlavní barvu, kterou použijete například na podlahách, výmalbě a dalších hlavních prvcích interiéru. 30% použijte pro doplňující barvu, kterou můžete použít např. na nábytku, na jedné stěně nebo části jedné stěny, která třeba vystupuje do prostoru. A posledních 10% věnujte akcentující barvě, kterou můžete použít na doplňcích a dekoracích.
Jako příklad můžeme vzít modulární nábytek od polského architekta a designénra Dymitriho Malcewa, kterého můžete vidět na Fashion&Design Festivalu. Jak můžete vidět na fotce hlavní barva je šedivá, která je na stěnách a podlaze, jako doplňující barva je dřevo, které v interiéru lze použít i na jiný nábytek a jako akcentující barva je barva modrá. Modulární nábytek od Dymitriho Malcewa je poskládaný z dílů inspirovaných úkryty na stromě. Může být spojen dohromady či umístěn samostaně dle nálady, potřeby a účelu.
Dymitr Malcew
Pokud zvolíte jednobarevný prostor nebo oblečení, nebojte se použít různé odstíny dané barvy pro oživení a zkuste různé textury materiálů. V interiéru použijte např. koberce s vysokým vlasem, polštáře s hrubou strukturou, dřevo s výrazným dekorem, tapetu se vzorem. Možné je i kombinovat lesklé a matné atd..
Jako příklad můžeme vzít interiér od architektonického studia CaSA založeného v Barceloně dvěma italskými architekty, Matteem Colombem a Andreou Serbolim. Více opět uvidíte na Fashion&Design Festivalu.
CaSA
Další pomůcky, kterými si můžeme pomoct je základní rozdělení barev, které známe už z dětství. Studené barvy jsou modrá, zelená, fialová a jejich odstíny. Na fotce je model z kolekce Josefíny Bakošové. Její oblečení se vyznačuje ležérními a propracovanými střihy, elegancí a kvalitními materiály. Více modelů najdete na stránkách Fashion&Design Festivalu.
Josefina Bakošová
Teplé barvy jsou červená, oranžová, žlutá, hnědá a jejich odstíny. Na fotce jsou ručně dělané sytě červené boty od značky Shoedaism, které jsou inspirované 70. lety. Více na Fashion&Design Festivalu.
Shoedaism
Neutrální barvy jsou černá, šedá a bílá. Nebojme se kombinovat barvy z různých škál, ale je dobré si je nejdřív přiložit k sobě a zkoumat, jak na sebe působí. Model je opět od návrhářky Josefíny Bokošové.
Josefína Bokošová
Barvy dále dělíme na primární, to jsou červená, žlutá a modrá. A na barvy sekundární, které vznikají smícháním dvou základních barev, z kterých vzniknou barvy zelená, oranžová a fialová. K těmto barvám patří barvy komplementární, které stojí v barevném spektru naproti základní barvě, která se nepodílela na jejím vzniku a spolu tvoří největší barevný kontrast.
foto from http://pastelpaintinggateshead.blogspot.com.au/
Takže nejsilnější barevný kontrast je mezi červenou a zelenou barvou, která vznikla z modré a žluté barvy. Kontrast je krásně vidět na modelu od Adama Ptáčka. Jeho značka Apé se nejen specializuje na módu, ale i na design použitý v interiéru. Více na Fashion&Design Festivalu.
Adam Ptáček/Apé
Červeno zelený kontrast je vidět i na šatech od Simony Toškové, která je navrhuje a sama šije. Z obrázku je poznat, že její inspirací jsou 50. léta. Více opět na Fashion&Design Festivalu.
Simona Tošková.
Modrá barva tvoří kontrast s oranžovou, která vznikla ze žluté a červené barvy. Lze opět vidět na modelu od Adama Ptáčka.
Adam Ptáček/Apé
Žlutá zase tvoří kontrast k fialové barvě, která vznikla z modré a červené barvy. To lze vidět na této fotce z instalace Ivany Zuskinové. Více fotek z instalací můžete vidět na Fashion&Design Festivalu.
Ivana Zuskinová
Každá barva zabarvuje své okolí svou doplňkovou barvou. To samé dělá i šedá barva. Šedá barva může doladit okolí, ale když je méně primární barvy než šedé, pak přebírá doplňkovou barvu. To znamená, že šedá barva na fialové bude působit žlutě. To samé umí i lesklé materiály a kovy.

Mnohem více zajívavých věcí můžete vidět na stránkách Fashion&Design Festivalu ZDE. Například krásné jelení šperky,
Jelení šperky

nebo super sluchátka od značky Print+,
Print +
a nebo také nábytek Novoretro.
Novoretro.
Fotky a informace jsou použity ze stránek Fashion&Design Festival.

úterý 13. října 2015

Přednášky Zdeňka Lukeše I.

Minulý týden jsem absolvovala druhou přednášku od historika architektury Zdeňka Lukeše v "Kaštanu ve scéně unijazz". Více informací naleznete ZDE. Zdeněk Lukeš píše do Lidových novin, vydává krásné knihy o architektuře a komentuje různé přednášky, více o jeho životě si můžete přečíst na jeho stránkách ZDE.
První přednáška proběhla v září a byla na téma pražské vily, což je obsáhlé téma a nejde zde vyjmenovat vše co mě zaujalo. Hodně vil znám, jelikož bydlím v Praze a ráda se procházím po vilových čtvrtích, také mám spousty knih o Praze. Pokud Vás zajímají především vily, je na to vhodná kniha Slavné pražské vily, která je chronologická a vysvětluje průběžně mezi vilami slohy a jak to u nás v dané době fungovalo.
Nejvíc mě zaujal příběh Schubertovi vily, která je v Liboci a je v hrozném stavu. Smutné je, že ještě pár let před revolucí byla ve výborném stavu i s původním vybavením. Byla postavena na přelomu 60. a 70. let 19. století. Stavba vychází z renesanční a antické architektury. Navrhl ji architekt Zdenko Schubert.
from google.com
from google.com
from google.com
Druhá přednáška byla o mostech. Moje diplomová práce byla zaměřena na dálnice a jeden most v ní dokonce figuroval. Nebudu zde vyjmenovávat všechny mosty, které mě zaujaly, zmíním jen dva, které už nahradily jiné, ale moc se mi libí a je škoda, že dosloužily.
Řetězový most Františka I., který stál na místě, kde teď stojí most Legií. Vznikl v letech 1839-1841, navrhl ho inženýr Bedřich Schnirch a stavbu prováděl budějovický podnikatel Vojtěch Lanna. Bohužel měl malou nosnost a proto byl v roce 1897 snesen a o rok později byl postaven most Legií.
from google.com

from google.com
Druhý most co mě zaujal je také řetězový a jmenoval se podobně jako první most most císaře Františka I., ale říkalo se mu Eliščin podle císařovny. Most byl postaven v letech  1865-1868 a demontován v letech 1946-1947. Spojoval Revoluční ulici s Holešovicemi a postavili ho angličtí inženýři Rowland Mason Ordish, William Henry Le Feuvre a Max von Ende. Nyní na jeho místě stojí železobetonový Štefánikův most.
from google.com

from google.com
 

středa 7. října 2015

Den Architektury 2015 - Břevnov

Už v pořadí 3. procházka po Břevnově začínala u usedlosti Ladronka. Komentovali ji architekti Daniel Čapek a Michal Volf. Bydlíme nedaleko Ladronky a když jsem jezdívala z práce, vždy jsem vystoupila o pár zastávek dřív a prošla se mezi vilami, které se táhnou až dolů k Bělohorské ulici. Dokonce dvě z těchto vil realizovala firma ve které pracuji a díky tomu jsem měla možnost vidět krok za krokem realizace stavby v tak krásném místě.
Usedlost Ladronka je od 60. let kulturní památkou a prošla si zajímavou historií. Před rekonstrukcí  v roce 2001 byli v usedlosti squateři s cílem zde vybudovat Autonomní kulturně sociální centrum. Postupně se rekonstruovala usedlost i okolí, kde je krásný park s cyklostezkami a různým sportovním vyžitím. V roce 2006 usedlost Ladronka vyhrála Stavbu roku. 




Od usedlosti jsme se procházeli vilovou čtvrtí. Nevyfotila jsem všechny domy, které zde mám ráda, ale určitě se k nim ještě někdy vrátím. Nejraději mám funkcionalistickou vilu Ladronka od Architekta Pavla Smetany, která patří Poslanecké sněmovně.

Vila Ladronka


 Zde je třeba dům, kde byla cukrárna ve filmu Medvídek.

A sem jsme prošli  až k tzv. malému Vatikánu, kde je kavárna Cafe 8 v Říčanově ulici, která patří k Bisrtu 8 na Letné.


Procházka byla super, i když nám chvilkami pršelo, proto jsou fotky tak tmavé. Takže díky a snad příští rok bude další pokračování.
Pokud se zajímáte o život na Bělohorské ulici, nyní vzniká koncepční studie Bělohorské ulice. Můžete se k ní vyjádřit, vyplnit dotazník a zúčastnit se doprovodných akcí, více informací najdete ZDE.