Před pár dny jsem byla na krásné přednášce Evy Eisler, která se konala ve Scholastice. Vracím se v myšlenkách k přednášce, a i když nejsem designér ani architekt, vlila mi chuť, jít si za tím, co mě baví. Na přednášce bylo hodně mladých lidí, kteří ještě možná pořádně neví, co v životě chtějí dělat, ale zrovna takové přednášky je mohou motivovat.
|
přednáška ve scholastice foto from facebook - scholastika |
Jedna z dalších věcí, která se mi líbí je, že paní Eva Eisler nemá ráda škatulkování nebo nálepkování, je jedno, jak se tomu říká. Také to nemám ráda, o to víc co se mi narodil Matěj. Vnímám lidi, jak hodnotí a snaží se člověka někam zařadit, přitom to není důležité. Tak to byla jen malá vsuvka.
|
foto from stylepark.com |
|
foto from designeast.eu |
Přednáška byla zaměřena na období od roku 2000 do teď. Mám ráda životopisy a ráda bych se dozvěděla i víc o Evě Eisler. Eva Eisler vystudovala průmyslovou školu stavební, ale nemohla studovat architekturu, protože její otec, který byl vědec, emigroval do Ameriky. Pracovala jako projektantka v známém ateliéru SIAL. V roce 1983 odjela na roční stáž s manželem Johnem a syny Markem a Martinem do New Yorku, kde nakonec zůstali. V USA po třech letech od příjezdu začala přednášet na Parsons School of Design, poté na New York University a Rhode Island School of Design. Zúčastnila se samostatných i skupinových výstav po celém světe. Získala řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří například fellowship Award. Mezi významné milníky své práce považuje dlouhodobou spolupráci s významnou galerií Helen Drutt, prezentaci své práce na škole architektury Kolumbijské univerzity, spolupráci s německou firmou MONO a vedení ateliéru K.O.V. na VŠUP.
|
MONO foto from stylepark.com |
Nicméně Eva Eisler je v posledních letech hlavně kurátorkou a vyučuje K.O.V. na VŠUP. Jednu z výstav, kterou měla na starosti byla výstava Cartier v Jízdárně Pražského hradu, která byla pokračováním řady tematických světových výstav, která mapovala 163 let této světové šperkařské firmy. Přesně si vybavuji den, kdy jsem na výstavě byla, atmosféru a pocit z výstavy, bylo to úžasné.
Další z krásných věcí, kterou jsem viděla, byl Strom života od Preciosy na Designbloku 2014. Myslím, že celkově ten rok byl vydařený a expozice v Art Housu byla úchvatná.
Mezi další výstavy, na kterých se kurátorsky podílela Eva Eisler, byla výstava Moje Evropa, která nejdříve proběhla v Bruselu a poté v DOXu. Představovala 41 současných českých tvůrců z oblasti současného umění, architektury a designu, kteří měli za úkol vyjádřit Evropu. Dále svoji práci představila v jihočeském Domu v Českých Budějovicích pod názvem Objekty.
|
foto from designeast.eu |
Eva Eisler je zajímavá žena, která toho dokázala v životě hodně. Zvládla překonat různé překážky, a když se jí jeden z posluchačů přednášky zeptal, jak to vše zvládla. Eva Eisler odpověděla, že měla štěstí a nebála se. Strach je do jisté míry vhodný, ale nesmí nás ochromit zkusit něco nového nebo se bát jít za svým snem.
Hezký článek, díky, Ivana
OdpovědětVymazatTaké děkuji.
OdpovědětVymazat